banner

Patlamaya Dayanıklı Modüler Yapıların Maliyetini Etkileyen Faktörler

Patlamaya Dayanıklı Modüler Yapıların Maliyetini Etkileyen Faktörler
Patlamaya Dayanıklı Modüler Yapıların Maliyetini Etkileyen Faktörler
Patlamaya Dayanıklı Modüler Yapıların Maliyetini Etkileyen Faktörler

1. Patlama Yükü ve Süresi

Patlamaya dayanıklı bir yapının sahadaki konumu birçok tasarım, analiz ve üretim faktörünü  değiştirmektedir. Çünkü, konuma göre bir patlamada basınç ve sürede değişiklikler olacaktır. Bu yüzden yapının konumuna göre özel tasarım ve analizleri yapılır. Patlamaya dayanıklı modüler yapılar patlamaya maruz kalma süresi ve patlama basıncı göz önüne alınarak maliyet hesapları yapılır.

Eğer risk belli değilse, HARDSHIELD mühendisleri saha risk analizi ve patlama değerlerini sizin için yapabilir.

2. Boyutları ve Kullanım Tipi

Patlamaya dayanıklı modüler yapıların maliyetini belirleyen ana etkenlerden biri boyutudur. İstenilen her boyda tasarım ve üretim yapılabilmektedir. Ayrıca modüllerin birbirleriyle birleşebilmesi sayesinde patlamaya dayanıklı çok büyük kullanım alanları oluşur. Örneğin, bir tanesinin 2,5 m*12 m boyutunda 30 m2 olan toplam 6 adet modülün birleşimiyle 180 m2’lik büyük bir alan oluşabilir. Ayrıca, içi kullanım şekline göre alanlara bölünebilir. 

3. Patlamaya Dayanıklı Kapı  ve Cam Sayısı

Patlamaya dayanıklı modüller yapıların tamamlayıcı ürünleri, HARDSHIELD tasarım ve üretimi olan patlamaya dayanıklı cam/pencere ve patlamaya dayanıklı kapıdır. Müşterinin talebine göre çeşitli ölçülerde  patlamaya dayanıklı kapı ve cam yapılara eklenebilir.  Kapı  ve camların, ölçüleri ve adetleri maliyette değişikliklere sebep olabilir.

4. Talep Edilen  İç Özellikler

Müşterinin talebine göre tüm patlamaya dayanıklı modüler yapılarda kullanım tipine göre değişiklik yapılabilir. Örneğin yemekhane, ofis, yatakhane, nöbet kulübesi, kontrol odası  vb. gibi kullanım biçimine göre iç tasarım ve üretim yapılabilmektedir.  İç özellik ve istenilen malzemeye göre fiyat değişiklikleri söz konusu olabilir.

5. Talep Edilen Özel Modifiskasyonlar (+Yangına dayanım, gaz sızdırmazlık, kurşun ve roket müht. geçirmezlik vb.)

Patlamaya dayanımına  ek olarak bazı  modifikasyonlarla, modüler yapılar; yangına, kurşuna ve rokete dayanıklı hale getirilebilir. HARDSHIELD üretimi patlamaya dayanıklı modüler yapılar,  yeterli derecede yangına dayanıklıdır. Ancak,  bazı tip özel yangınlar için ek tasarım ve malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır.  Ayrıca, kullanım tipine göre değişiklik gösteren  patlamaya dayanıklı yapılarda, silah  veya roketatar mühimmatına karşı korunma da sağlanabilir. Bu özellikleri sağlamak için tasarım, analiz yöntemi ve malzemede bazı değişiklikler yapılacak ve bunların sonucu maliyette değişiklikler olacaktır.

Patlamaya dayanıklı modüler yapılar için her zaman HARDSHIELD ile iletişime geçebilirsiniz.