banner

Patlamaya Dayanıklı Modüler Yapılar

Patlamaya Dayanıklı Modüler Yapılar

Patlamaya dayanıklı modüler yapılar, yüksek mühendislik ve tasarım sayesinde standart malzemeden oluşan, güvenilir ve uygun maliyetli ürünlerdir. Patlama veya saldırı riski olan tüm kritik noktalarda kullanılabilir. Sivil-asker olarak 2 kullanıcı tipine de hitap eder. Modüllerimiz, 1 PSI(0.06 BAR)'dan 50 PSI (3.44 BAR)  kadar basınca dayanıklıdır. Patlamaya dayanıklı modül yapıların bazı özellikleri şunlardır;

 • Kişiselleştirilebilen iç ve dış tasarım,

 • Patlayıcı yüküne göre ayarlanabilen tasarım,

 • Modüllerin birleşmesiyle kolaylıkla büyük tesislerin oluşabilmesi,

 •  Kurulduğu bölgeden kolaylıkla başka bir bölgeye taşınabilmesi,

 • Roket, havan, kurşun gibi çeşitli silah mühimmatlarına dayanıklılık,

 • Su sızdırmazlık,

 • Tüm kötü hava şartlarına dayanıklılık,

 • Yangına karşı dayanıklılık,

 •  Patlama etkisinden etkilenmeyen elektrik, su vb. tesisat.

PATLAMAYA DAYANIKLI YAPILAR HAKKINDA 10 SORU

1.Patlamaya Dayanıklı Modüler Yapılar hangi malzemeden yapılır?

Bu tip yapılarda, standart yapısal çelik kullanmaktadır. Patlamaya dayanıklı modüler binaların tipik yapısı, yüksek değerde patlama basıncına dayanıklı ve özel tasarımlı yapısal çelik duvarlardan oluşmaktadır. Çelik, patlama direncine dayanıklı sağlam ve güvenilir bir malzemedir. Yapısal çelik plakalardan ve yapısal çelik kolonlardan oluşan patlamaya dayanıklı modüller özel mühendislik ve tasarım sayesinde en güçlü patlama basıncının üstesinden gelecek şekilde profesyonelce HARDSHIELD tarafından üretilir.

Daha fazla bilgi için: https://www.hardshieldbrm.com/blog-patlamaya-dayanikli-moduler-yapilarda-celigin-onemi

2.Hangi alanlarda kullanılır?

Patlamaya dayanıklı modüler yapılar, askeri ve sivil olarak 2 tip kullanım alanı vardır.  Genel kullanım alanları;

 • Petrokimya tesisleri,
 • Gaz, petrol ve kimyasal depolama tesisleri,
 • Nükleer tesisler,
 • Güç kaynağı tesisleri,
 • Askeri tesisler,
 • Kontrol  ve gözetleme tesisleri,
 • Kritik  öneme sahip tüm tesisler vb. gibi farklı alanda kullanılmaktadır.

3.Diğer yapılardan farkı nedir?

Patlamaya dayanıklı modüllerimiz, birçok yönden diğer yapılardan daha avantajlıdır. Bu alanda HARDSHIELD’ın sunduğu çözümler;

 • Kaliteli,
 • Hızlı
 • Sağlam
 • Ve Ekonomik olmayı garanti eder.

​Öncelikle ürünlerimiz, özel bir malzeme, zırh, ekipman vb. ihtiyaç duymaz. Kendi tasarımlarımız sayesinde, standart yapısal çelik malzemeden   ihtiyaca gö üretim yapılmaktadır. Ayrıca, kritik tesislerde, patlamaya dayanıklı yeni bir bina yapımı yada mevcut bir binayı patlamaya dayanıklı güçlendirmesi çok riskli ve maliyetli bir işlemdir. Tehlikeli saha içinde inşaat yapılması patlama riskini artırabilir. Ayrıca inşaat için, bazı zamanlar  sahada genel faaliyetlerin durmasına yol açar. Buda işletmeye büyük bir maddi kayıp getirebilir. HARDSHIELD üretimini fabrikada gerçekleştirip istenilen her bölgeye patlamaya dayanıklı modüllerini kurabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://www.hardshieldbrm.com/blog-patlamaya-dayanikli-moduler-yapilarin-avantajlari-nelerdir

4.İstenilen kullanım amacına göre üretim yapılabilir mi?

Risk ve kullanım alanına göre istenilen her türlü tasarım ve üretim yapılabilmektedir. Patlamaya dayanıklı modüller ofis, kontrol- gözetleme odası, yemekhane, mutfak, toplantı salonu, yatakhane, depo vb. çok farklı amaçla kullanılabilmektedir.Ayrıca, patlamaya dayanıklı  modüllerimiz birleşerek büyük tesisleri oluşturabilmektedir. İhtiyaca göre bu tesisler parçalanıp tekrardan başka boyut ve tipte yeni tesisler oluşturulabilir. Örneğin 12*3 m2’lik bir 6 adet modülün birleşmesi ile toplam 216m2’lik büyük bir tesis oluşmaktadır. Bu tesisin içi  istenilen her tip mimariye göre tasarlanıp üretilebilir.

5.En büyük boyu nedir?

Patlama basınç değerlerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak modüller yan yana birleştirilebilir ve üst üste toplam 2 kat olacak şekilde tasarım yapılabilmektedir. Patlama etkisinden korunmada bir değişiklik olmayacaktır.  Birleşen modüller, tek bir yapı gibi davranış gerçekleşecektir.

6.Modüller de patlamaya dayanıklı cam takılabilir mi?

Patlamaya dayanıklı modüllerde özellikle dış çevreyi inceleme ve güneş ışığından yararlanmak maksadıyla cama ihtiyaç duyabilinir. HARDSHIELD uzman mühendisleri 100 psı patlama basıncına dayanıklı cam tasarlayabilmekte. Bu camlar gerek patlamaya da dayanıklı modüle yada betonarme bir yapıya takılabilmektedir.

Patlamaya dayanıklı camlar ile ilgili daha fazla bilgi için: https://www.hardshieldbrm.com/patlamaya-ve-kursuna-dayanikli-cam-550

7.Taşınabilir mi?

Patlamaya dayanıklı modüller, hafif ve taşınması çok kolaydır. Karayolu, havayolu, denizyolu ve tren yolu tüm ulaşım araçları ile güvenli bir şekilde taşınabilir.

8.Patlamaya Dayanıklı Yapılar için kullanılan dünyaca kabul gören standartlar nedir?

Patlamaya dayanıklı yapıların tasarımı API 752, API 753, UFC 3-340-01, UFC 3-340-02, ASTM ve  ASCE patlama standartlarına göredir.

9.Fiyatları neye göre belirleniyor?

Patlama basınç dayanım ve mimariye göre farklılık göstermektedir. Betonarme, zırh vb. tipli eski teknolojili ve uzun inşaat süreli yapılara göre çok ucuzdur. HARDSHIELD, her zaman rekabetçi bir fiyat politikası benimsemiştir.

10.Patlamaya Dayanıklı Modüllerin teslim süresi nedir?

Patlama basınç dayanım ve mimariye göre farklılık göstermektedir. Siparişten sonra her modüle göre özel tasarım  ve analizler yapılarak sonuç raporu hazırlanır. Daha sonra bu sonuç raporuna göre özel üretim gerçekleşir. Tahmini 1 patlamaya dayanıklı modül için teslim süresi 20-25 gündür. Ancak, HARDSHIELD çoklu üretim hattıyla aynı anda birden fazla modül üretimi gerçekleştirebilmektedir.