banner

Patlama Odaları

Patlama Odaları

Mobil ve sabit olacak şekilde patlayıcının yükü ve cinsine göre tasarlanabilen, kontrollü olarak patlayıcının patlatılmasını sağlayan yapılardır. Patlayıcı odaları sayesinde patlayıcı kontrollü ve güvenli bir şekilde etkisiz hale getirilir.

  • Sabit Patlayıcı Odaları: Patlayıcı yükü çok yüksek patlayıcı veya imhası yapılacak olan  roket, tank mermisi, havan ve  obüs mermileri için tasarlanabilir. Özellikle imhalık mühimmatın, imhasını gerçekleştirmek çok maliyetli, tehlikeli ve zor bir iştir. Patlama odasının kullanılmasıyla, daha güvenli ve  daha hızlı bir imha işlemi  gerçekleşebilir.  

  • Mobil Patlama Odaları: Patlayıcı yada mühimmatın  hareket etmesi çok riskli ve ortamın halka açık bir alan olduğu yerlerde imha işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. İhtiyaca göre mobil patlama odası, o bölgeye getirilerek insanları ve çevreyi korur. Bir çanta büyüklüğünden, tır üstünde taşınabilen boyuta kadar özel tasarım yapılabilir.​ 

  • Havaalanı Patlama Odası: Havaalanı gibi kritik yerler için tasarlanmış bu oda, tehlikeli ve şüpheli paketi mobil patlama odasının içine koyup kontrollü patlatılmasını veya bölgeden güvenli bir şekilde uzaklaştırmasını sağlar.